NYNÍ v prodeji nová kniha Praktická mediace » zjistěte více

Každý konflikt může mít správný konec

Ať už vám
nic neunikne
Facebook YouTube

Mediátor a advokát v jedné osobě: jaké to má (ne)výhody?

Mediace se těší stále větší oblibě. Zároveň postupně přibývá soudně nařízených prvních setkání s mediátorem. Vzhledem k těmto faktům se mediátory začali stávat také advokáti. Zajímá vás, jaké výhody a nevýhody tato skutečnost přináší?

Advokát a střet zájmů

Mediátor by měl být vždy nestranný a neutrální. Platí ale to samé i v případě advokáta?

Advokátem se může stát pouze člověk, který je zapsaný v seznamu advokátů vedený Českou advokátní komorou (zkráceně ČAK). V rámci své profese se přitom musí řídit mnoha zákony, z nichž lze vypíchnout zejména zákon o advokacii a další předpisy, které vydává právě Česká advokátní komora. 

Velmi důležitým pravidlem, kterým se musí každý advokát striktně řídit, je pravidlo o zákazu střetu zájmů. To zjednodušeně znamená, že advokát při poskytování služeb musí detailně zkoumat, jestli se přitom nedostane do střetu zájmů s jinou osobou. 

ČTĚTE TAKÉ ČLÁNEKČeši neumí vyjednávat a komunikovat. Jak se to v praxi projevuje?

Jak to vypadá v praxi?

Pojďme si to vysvětlit na jednoduchém příkladu z praxe. Představte si advokáta, za kterým přijdou manželé, kteří se chtějí rozvádět. Už v tuto chvíli jsou ale rozhodnutí, jak to bude s vypořádáním majetku a péčí o jejich děti. Advokáta pouze požádají o to, aby jim sepsal všechny důležité dokumenty pro soud. 

V tomto případě advokát manželům může bez problémů pomoct. Zcela zjevně jsou totiž obě strany v souladu. Pokud by se ale u nich objevil byť jen sebemenší náznak sporu, měl by je advokát přestat zastupovat a odeslat každého z nich za jiným advokátem. 

ČTĚTE TAKÉ ČLÁNEKVýhody a nevýhody mediace v pracovním prostředí

Advokát a mediátor v jedné osobě

U advokáta může být hranice u střetu zájmů opravdu tenká. Každý advokát proto musí být neustále pozorný. O to více to platí v případě, že kromě toho působí také jako mediátor. 

Jak to vypadá v praxi?

Vraťme se nyní opět k výše uvedenému příkladu. Představte si, že si manželka vybere advokáta, který zároveň působí jako zapsaný mediátor. Kontaktuje ho a domluví se s ním na konzultaci. Na této schůzce přitom advokátovi sdělí, jak chce v rámci rozvodu naložit s majetkem a výživným. 

V tuto chvíli začne advokát manželce radit a vymýšlet strategii, jak tohoto cíle dosáhnout. Zároveň advokát své klientce nastíní možné scénáře včetně toho, že se možná budou muset soudit. A na to manželka navrhne, že by nejdříve tedy chtěla zkusit tu mediaci. 

Advokát se nyní dostává do pasti. I když by své klientce rád pomohl, dozvěděl se spoustu informací, které by jaké mediátor vědět neměl. Zná manželčin pohled na věc a samotného manžela ještě ani neviděl. V tomto případě by tedy advokát měl mediaci odmítnout a manželce doporučit některého ze svých kolegů. 

ČTĚTE TAKÉ ČLÁNEKMá mediátor povinnost zřídit si pojištění?

Advokáti hájí zájmy svých klientů

Advokát vždy hájí zájmy svého klienta. Dobrý advokát přitom umí vyjednávat a pokud je zde prostor pro dohodu, snaží se jí dosáhnout. Nicméně pořád se jedná o advokáta, který zkrátka a jednoduše stojí za svým klientem. Advokát rozhodně není nestranný a nezaujatý. Plně důvěřuje svému klientovi a nezkoumá, zda hovoří pravdu. 

Pokud advokát zároveň působí jako mediátor, musí v sobě umět obě tyto pozice vybalancovat. A sám citlivě rozeznat, kdy je advokátem a kdy mediátorem. Takový člověk by zároveň během mediace neměl poskytovat právní rady. A už vůbec by svým klientům během mediace neměl sdělovat svůj právní názor na celou situaci. 

Je vhodné obrátit se na advokáta/mediátora?

Každý mediátor je jiný. A každý člověk ze své primární profese do mediace přinese jiný pohled na věc. Ať už se jedná o advokáta a mediátora v jedné osobě, nebo třeba mediátora a kouče v jedné osobě. 

Pokud se ale obrátíte na advokáta/mediátora, nemůžete si jej ve stejné věci nejdříve vzít jako advokáta, a poté jako mediátora (nebo naopak). Každý advokát/mediátor přitom vždy musí pečlivě zkoumat svoji nestrannost a nezávislost.

ČTĚTE TAKÉ ČLÁNEKMediace a soudní řízení: mohou probíhat souběžně?

Mediátorem se můžete stát i vy

Láká vás profese mediátora, i když se momentálně věnujete něčemu jinému? Přihlaste se na Základní kurz mediace, který vás naučí vše potřebné během pouhých 9 dnů. Zároveň se díky němu připravíte na reálné vedení mediačních kauz. 

› Získejte jako první upozornění na nové články v našem blogu

Chci upozornit

Rady, tipy a informace k řešení konfliktů a vztahů na pracovišti

Všechny články

© Institut pro mediaci a pracovní vztahy s.r.o.
ochrana osobních údajů | cookies | obchodní podmínky

Vytvořil MD webdesign - tvoříme obchodně úspěšné weby