NYNÍ v prodeji nová kniha Praktická mediace » zjistěte více

Každý konflikt může mít správný konec

Ať už vám
nic neunikne
Facebook YouTube

Češi neumí vyjednávat a komunikovat. Jak se to v praxi projevuje?

Lidé mnohdy chodí k soudu naprosto zbytečně. I z toho důvodu jsou české soudy tak přetížené. Dalo by se přitom říct, že Češi až na výjimky neumí komunikovat a vyjednávat. To se v praxi projevuje 5 situacemi. Jaké to jsou a jak z nich ven?

1. Jedna strana je přesvědčená, že ta druhá neustoupí ani o píď

Pokud někdo podává svůj návrh na řešení sporné situace, bude tento návrh odpovídat jeho potřebám a požadavkům. Nemusí to ale nutně znamenat, že taková strana chce svým návrhem druhou stranu urazit nebo zesměšnit. Může se ale jednat o zcela nevyvážený návrh.

Vždy si proto ověřte, zda se jedná o návrh k jednání, nebo zda o něm nechce druhá strana sporu vůbec diskutovat. Pokud můžete jednat, jednejte. Pokud ne, vždy můžete druhé straně říct, v čem vám tento návrh nevyhovuje, co v něm není zohledněné a co byste naopak navrhovali vy. 

ČTĚTE TAKÉ ČLÁNEKJak se řeší spory metodou collaborative law

2. Na požadavek druhé strany nikdo nic neřekne

Představte si, že na svůj požadavek nedostanete žádnou reakci. Co to pro vás bude znamenat? Možná si řeknete, že tedy asi vážně budete muset jít na soud, protože jiné řešení to nemá. Nebo si řeknete, že tedy váš návrh není pro druhou stranu akceptovatelný a že budete muset popřemýšlet o jiném návrhu?

V praxi se lze setkat spíše s první zmíněnou variantou. Pokud vám opravdu jde o vyřešení situace, nechte chvíli své ego odpočívat. A napište druhé straně sporu ještě jednou s žádostí o reakci na váš návrh k jednání. 

ČTĚTE TAKÉ ČLÁNEKKaždý konflikt ovlivňují emoce. Jak přesně?

3. Uvíznutí v minulosti

Téměř každý, kdo někdy zažil pocit křivdy a frustrace, má tendenci se k této situaci vracet. Nějakou dobu to může být v pořádku. Pokud se vám ale něco takového stane, zeptejte se sami sebe, co byste potřebovali, abyste se mohli opět cítit skvěle. Nečekejte, že takové skvělé řešení za vás bude hledat ten druhý.

ČTĚTE TAKÉ ČLÁNEKKdy v praxi (ne)používat mediační techniky

4. Nevyjednáváme, protože nemáme rádi konflikty

Konflikty nemá rád nikdo. Život bez nich ale tak úplně neexistuje. Pravdou ale zůstává, že konflikt není třeba vždy řešit agresivně. Skvělým způsobem pro řešení sporů je právě vyjednávání. Schválně se zkuste zamyslet. Opravdu váš konflikt zmizí, když jej budete ignorovat? V praxi to bývá spíše opačně. 

5. Toto je přece práce pro advokáta

Advokát vždy pracuje v nejlepším zájmu klienta. Jen je třeba říct, že zájem klienta může mít úplně jiný rozměr, než jak ho vnímá mediátor. 

Zamyslete se, kolik času jste ochotni věnovat dlouhým soudním jednáním. A kolik času svého života jste ochotni věnovat negativním pocitům, které pramení právě ze špatně řešených konfliktů. Mnohem efektivnější a rychlejší je proto daný spor vyřešit co nejrychleji, třeba za pomoci mediace. 

ČTĚTE TAKÉ ČLÁNEKUmění mluvit vs. umění komunikovat: jaký je mezi tím rozdíl?

Pronikněte do tajů mediace

Naučte se řešit spory profesionálně prostřednictvím mediace. Přihlaste se na Základní kurz mediace, který vás na to připraví během pouhých 9 výukových dnů. 

› Získejte jako první upozornění na nové články v našem blogu

Chci upozornit

Rady, tipy a informace k řešení konfliktů a vztahů na pracovišti

Všechny články

© Institut pro mediaci a pracovní vztahy s.r.o.
ochrana osobních údajů | cookies | obchodní podmínky

Vytvořil MD webdesign - tvoříme obchodně úspěšné weby