NYNÍ v prodeji nová kniha Praktická mediace » zjistěte více

Každý konflikt může mít správný konec

Ať už vám
nic neunikne
Facebook YouTube

Mediace a soudní řízení: mohou probíhat souběžně?

Někteří lidé přistoupí k soudnímu řízení, aniž by předtím věděli, že existuje něco jako mediace. Zjistěte, zda je to možné a kdy přesně vlastně můžete o mediaci požádat. 

Kdy je možné požádat o mediaci?

Soudní řízení je zahájeno okamžikem podání žaloby, nebo přesněji okamžikem, kdy soud obdržel váš návrh na zahájení řízení. Pokud se přitom chcete pokusit váš konflikt vyřešit mimosoudní cestou prostřednictvím mediace, nemusíte čekat na to, až vám soud nařídí takzvané první setkání se zapsaným mediátorem. Mediace se totiž můžete zúčastnit prakticky kdykoliv. 

Soud může nařídit jen informativní schůzku

Soud vám ve skutečnosti nemůže nařídit mediaci jako takovou. Nařizuje totiž jen informativní schůzku, na které se dozvíte, co přesně mediace je. Pokud však už máte alespoň rámcovou představu o tom, co mediace je, není pro vás informativní schůzka potřebná. 

ČTĚTE TAKÉ ČLÁNEKEmoce významně ovlivňují naše konflikty. Jak přesně?

Čím je mediace zahájena?

Jestliže se rozhodnete využít služeb mediátora, platí, že mediace je zahájena uzavřením smlouvy o provedení mediace. Uzavření této smlouvy přitom nemá žádný vliv na již probíhající soudní řízení. Žádnou roli nehraje ani to, zda se rozhodnete využít služeb zapsaného mediátora nebo mediátora, který mediaci nabízí podle zákona o živnostenském podnikání. 

K přerušení soudního řízení by došlo pouze v případě, že by první setkání s mediátorem nařídil soud. V takovém případě se však soudní řízení nepřeruší na delší dobu, než jsou tři měsíce. Pokud se pro mediaci rozhodnete sami, poběží soudní i mediační jednání souběžně.

ČTĚTE TAKÉ ČLÁNEKFacilitativní mediace má 5 fází. Jaké to jsou?

Vliv na běh promlčecí doby

Uzavřená smlouva o provedení mediace má zásadní vliv na běh promlčecí doby. Po dobu mimosoudního jednání totiž promlčecí doba neběží. Jako promlčecí doba se přitom označuje taková doba, po jejímž uplynutí je možné právo uplatnit u soudu, ale s největší pravděpodobností zde s takovým nárokem neuspějete. 

Je nutné smlouvu o provedení mediace předkládat soudu?

Není. Pro potřeby soudního jednání totiž nemá smlouva o provedení mediace prakticky žádný význam. Jestliže se vám však v rámci mediačního jednání podaří dospět k dohodě, můžete si tuto dohodu v rámci běžícího soudního řízení nechat schválit právě soudem.

Díky tomu získáte takzvaný exekuční titul. To znamená, že jednotlivá práva a povinnosti z dohody bude možné v případě neplnění vymoct prostřednictvím exekuce nebo soudního výkonu rozhodnutí. 

ČTĚTE TAKÉ ČLÁNEKVíte, o čem poučit strany konfliktu před zahájením mediace?

Chcete vědět více?

Zajímá vás mediace více do hloubky? Vyberte si z prakticky zaměřených kurzů, díky kterým budete schopni samostatně vést jednotlivé mediační kauzy

› Získejte jako první upozornění na nové články v našem blogu

Chci upozornit

Rady, tipy a informace k řešení konfliktů a vztahů na pracovišti

Všechny články

© Institut pro mediaci a pracovní vztahy s.r.o.
ochrana osobních údajů | cookies | obchodní podmínky

Vytvořil MD webdesign - tvoříme obchodně úspěšné weby