NYNÍ v prodeji nová kniha Praktická mediace » zjistěte více

Každý konflikt může mít správný konec

Ať už vám
nic neunikne
Facebook YouTube

Zastoupení na mediaci na základě plné moci: je to možné?

Mediace se účastní mediátor a jednotlivé strany konfliktu. Možná vás napadá, zda je vlastně možné danou stranu konfliktu zastoupit na základě plné moci. Pojďme se na to podívat podrobněji.

Mediace fyzických osob

Pokud se jedná o mediaci fyzických osob, je na místě, aby se tyto osoby mediace přímo účastnily. Přece jen nemá smysl, aby mediátor řešil spor osob, kterých se to přímo netýká a které o něm ani mnohdy nemají dostatečné množství informací. Mediátor má na mediaci umožnit stranám konfliktu hledat takové řešení, se kterým budou spokojení právě ti, kterých se spor týká. 

Představte si například, že se jedná o rodinnou mediaci v rámci sporu rodičů o péči o děti. Takové mediace by se rozhodně měli účastnit oba rodiče a nenechat se nikým zastupovat. A to samé by mělo platit u jiných mediací fyzických osob.

ČTĚTE TAKÉ ČLÁNEKMediace může ovlivnit běh promlčecí lhůty. Jak přesně?

Mediace právnických osob

Trochu jiná specifika nastávají u obchodní mediace, která se týká sporu právnických osob (tedy typicky nějaké společnosti). V tomto případě je poměrně běžné, že se mediace za celou společnost účastní členové statutárního orgánu. Pokud se však jedná o konflikt, o kterém má nějaká osoba více informací, je vhodné, aby se mediace účastnila spíše ona. Jednat se může třeba o zaměstnance, který řešil záležitost, z níž právě tento spor vznikl. 

Právě u zaměstnanců přitom platí, že budou k účasti na mediaci za společnost potřebovat řádnou plnou moc. V této plné moci by mělo být definováno, v jakém rozsahu může zaměstnanec za společnost sjednávat dohody. 

Představte si například spor týkající se zaplacení ceny za zboží. Tehdy může být vhodné, aby společnost na mediaci zastupoval zaměstnanec, který provedl objednávku za zboží nebo byl přítomen při jeho předání. Pokud se naopak spor týká fakturace, může se mediace účastnit třeba účetní, který ve společnosti na této pozici pracuje. 

ČTĚTE TAKÉ ČLÁNEKJak funguje mediace v trestním řízení

Je možné, aby klienty na mediaci zastupoval advokát?

V praxi někdy právnická osoba požádá advokáta, aby ji na mediaci zastupovala. Je to ale možné? Taková situace sice není zcela vyloučena, ale spolu s advokátem se mediace musí účastnit buď statutární zástupce právnické osoby a/nebo fyzická osoba – zaměstnanec, která bude statutárním orgánem pověřena na mediaci jednat. Advokát může být na mediaci přítomen spolu s nimi.

Jak je to s principem mlčenlivosti?

Pro zapsaného mediátora platí povinnost dodržovat princip mlčenlivosti o všech skutečnostech, které se dozvěděl v souvislosti s přípravou a výkonem mediace.

Nutno zdůraznit, že stranou sporu se rozumí přímo právnická osoba, nikoliv zaměstnanec, který ji na mediaci zastupuje. Vzhledem k tomu mediátor může komunikovat s touto právnickou osobou. Na druhou stranu však mediátor informace chráněné mlčenlivostí nemůže sdělit jakémukoliv dalšímu zaměstnanci nebo pracovníkovi právnické osoby. 

ČTĚTE TAKÉ ČLÁNEKMediátor a advokát v jedné osobě: jaké to má (ne)výhody?

Láká vás profese mediace?

Staňte se mediátorem i vy a pomáhejte lidem řešit jejich konflikty. Vyberte si z prakticky zaměřených mediačních kurzů, díky kterým do této oblasti proniknete podrobněji. 

› Získejte jako první upozornění na nové články v našem blogu

Chci upozornit

Rady, tipy a informace k řešení konfliktů a vztahů na pracovišti

Všechny články

© Institut pro mediaci a pracovní vztahy s.r.o.
ochrana osobních údajů | cookies | obchodní podmínky

Vytvořil MD webdesign - tvoříme obchodně úspěšné weby