NYNÍ v prodeji nová kniha Praktická mediace » zjistěte více

Každý konflikt může mít správný konec

Ať už vám
nic neunikne
Facebook YouTube

Mediace může ovlivnit běh promlčecí lhůty. Jak přesně?

Promlčecí lhůta v mediaci

Mediátor nemusí zároveň vystupovat jako právník, nebo advokát. V každém případě by ale měl mít určité povědomí o právních pojmech. Jedním z nich je i promlčecí lhůta. Jak přesně může mediace běh promlčecí lhůty ovlivnit? 

Promlčecí lhůta: co to vlastně je?

Jako promlčecí lhůta se označuje období, ve kterém můžete uplatnit své právo u soudu. Základní promlčecí lhůta přitom činí 3 roky. Nejlépe si to ale vysvětlíme na praktickém příkladu.

Představte si, že se s dlužníkem dohodnete na tom, že vám vypůjčené peníze vrátí 29. 7. 2022. V tomto dni ale žádné peníze vráceny nejsou a dlužník se vám neozývá. Dříve nebo později vás proto napadne obrátit se s tímto problémem na soud. A právě nyní na scénu nastupuje promlčení. Na soud se totiž můžete obrátit nejpozději do 3 let od okamžiku, kdy jste se na něj mohli obrátit úplně poprvé. A takový den zpravidla nastává den poté, co vám měl dlužník peníze zaplatit. 

V našem ilustrativním příkladu by tedy promlčecí lhůta začala běžet 30. 7. 2022 a skončila by 30. 7. 2025. Pokud byste se do této doby na soud neobrátili, dlužník by vám už nic platit nemusel. 

ČTĚTE TAKÉ ČLÁNEKNa mediaci lze pohlížet ze 3 úhlů pohledu. Jaké to jsou?

Promlčecí lhůta a mediace: na co je třeba pamatovat?

Vraťme se zpátky k našemu příkladu a představte si, že se s celou záležitostí rozhodnete obrátit na mediátora. A najednou nastane datum 2. 8. 2025 a mediace ještě stále trvá. Dohoda totiž zatím nenastala a vy jste dosud v této věci nepodali žalobu. Co se bude dít dál? Na to pamatuje občanský zákoník.

Zjednodušeně nám přitom občanský zákoník říká dvě věci. Pokud s dlužníkem budete vyjednávat ještě předtím, než měl být jeho dluh zaplacený, začne vám promlčecí lhůta běžet až od okamžiku, kdy s vámi dlužník výslovně odmítne jednat (a současně nejdříve 30. 7. 2022). 

Pokud s dlužníkem budete vyjednávat v období mezi 30. 7. 2022 a 30. 7. 2025, promlčecí lhůta se po dobu mimosoudních jednání zastaví. A začne opět běžet až v momentě, kdy dojde k ukončení vyjednávání. 

ČTĚTE TAKÉ ČLÁNEKMediátor a advokát v jedné osobě: jaké to má (ne)výhody?

Smlouva o mediaci a promlčecí lhůta

A jakou konkrétní návaznost má tedy promlčení na mediaci? Mediace je mimosoudním vyjednáváním, které běh promlčecí lhůty pozastavuje. Dohodou o mimosoudním jednání se poté rozumí smlouva o mediaci. 

Ve smlouvě o mediaci je proto velmi důležité specifikovat, kdy smlouva začíná a končí. Proto je vhodné ji uzavírat na dobu určitou. Díky tomu budete vždy jasně vědět, od kdy do kdy mediace trvala, respektive od kdy do kdy byl pozastaven běh promlčecí lhůty. 

Dále je důležité ve smlouvě o mediaci stanovit, co přesně je předmětem mediace. Díky tomu bude všem známo, o jaké věci se mediuje a pro jakou záležitost tedy zrovna promlčecí lhůta neběží. 

ČTĚTE TAKÉ ČLÁNEKJak se řeší spory metodou collaborative law

Zjistěte o mediaci více

Vyberte si z nabídky kurzů mediace se srozumitelným výkladem a pronikněte do této oblasti podrobněji. 

› Získejte jako první upozornění na nové články v našem blogu

Chci upozornit

Rady, tipy a informace k řešení konfliktů a vztahů na pracovišti

Všechny články

© Institut pro mediaci a pracovní vztahy s.r.o.
ochrana osobních údajů | cookies | obchodní podmínky

Vytvořil MD webdesign - tvoříme obchodně úspěšné weby