NYNÍ v prodeji nová kniha Praktická mediace » zjistěte více

Každý konflikt může mít správný konec

Ať už vám
nic neunikne
Facebook YouTube

Víte, jak přesně probíhají zkoušky na zapsaného mediátora?

Pokud se chcete stát zapsaným mediátorem, neobejdete se bez absolvování zkoušek. Zjistěte, kdy a kde se konají a jak přesně probíhají. 

Existují dva druhy zkoušek

V současné době existují celkem dva druhy zkoušek:

Platí přitom, že abyste mohli složit zkoušku z rodinné mediace, musíte nejprve úspěšně zvládnout obecnou zkoušku. 

ČTĚTE TAKÉ ČLÁNEK: Podle čeho lze posoudit úspěšnost mediace?

Kde se zkoušky konají?

Jestliže se chcete stát zapsaným mediátorem, budete skládat zkoušku na zapsaného mediátora na Ministerstvu spravedlnosti České republiky.

Pouze v případě, že jste advokát, budete tuto zkoušku skládat u České advokátní komory

Seznam zapsaných mediátorů je rejstříkem veřejné správy vede jej pouze Ministerstvo spravedlnosti. Nikdo jiný to učinit nemůže. 

Kdy se zkoušky konají?

Obecně můžete počítat s tím, že Ministerstvo spravedlnosti vypisuje termíny zkoušek na zapsaného mediátora zpravidla třikrát ročně, a to:

Vše ovšem záleží na dalších faktorech, které bohužel neovlivníte – například celkový počet přihlášených zájemců. 

ČTĚTE TAKÉ ČLÁNEK: Odhalte princip odděleného jednání v mediaci

Kdo se může zkoušky zúčastnit?

Zkoušku na Ministerstvu spravedlnosti může absolvovat každý, kdo má vysokoškolské vzdělání v magisterském nebo navazujícím magisterském studijním programu v České republice. Případně ten, kdo získal podobné vzdělání v zahraničí.

Nezáleží přitom na tom, zda jste vystudovali humanitní nebo technicky zaměřený obor. 

Zkoušku u České advokátní komory poté může absolvovat pouze advokát.

Zkouška se skládá ze dvou částí 

A to z písemného testu a ústní části před komisí, která je složena z odborníků z praxe.

Písemný test

Pro přípravu na písemný test slouží přes 500 otázek, které jsou ke stažení na webu Ministerstva spravedlnosti. V rámci testu přitom vybíráte jednu správnou odpověď ze čtyř možných a na vypracování máte celkem 2 hodiny. Očekávat můžete celkem 60 otázek a pro úspěšné složení této části je potřeba správně zodpovědět alespoň 40 z nich. 

Pokud jste v testu úspěšní, vyrozumí vás Ministerstvo spravedlnosti o termínu konání ústní části zkoušky. Zpravidla můžete počítat s tím, že se bude konat přibližně do 3 týdnů od konání písemného testu. 

Ústní část zkoušky 

U ústní části zkoušky je potřeba počítat s dvouhodinovou délkou. Na začátku přitom dostanete čas na prostudování modelové kauzy a uspořádání mediační místnosti. Jakmile budete připravení, vpustí se do mediační místnosti figuranti a vy budete hodinu mediovat přidělenou mediační kauzu.

V této části budete muset prokázat, že opravdu víte, co mediace obnáší a že dokážete v praxi používat naučené mediační techniky. 

Po hodině je mediace přerušena a v místnosti zůstává jen komise a figuranti, od kterých komise zjišťuje zpětnou vazbu. Nepředpokládá se přitom, že během jedné hodiny mediování dojde u kauzy k dohodě. Uchazeč by měl spíše prokázat, že umí mediační techniky adekvátně používat. 

Po chvíli budete opět zavoláni do mediační místnosti a dostanete šanci říct, co se vám povedlo a co naopak nikoliv. Součástí může být i několik otázek ohledně kauzy. 

Následně se komise poradí a vy se dozvíte výsledný počet bodů i procent (pro úspěšné složení zkoušky musíte mít minimálně 75 %). 

Lze zkoušku v případě neúspěchu opakovat?

Ano, a to dokonce hned dvakrát (stejně jako u zkoušek na vysoké škole). Pokud ovšem budete neúspěšní, můžete si zkoušku zopakovat nejdříve za 6 měsíců

Pokud by se vám nepoštěstilo udělat zkoušku ani na třetí pokus, budete mít  podle zákona o mediaci zákaz konání zkoušky na další 3 roky.

ČTĚTE TAKÉ ČLÁNEK: Měl by se mediátor zajímat o psychohygienu?

Kolik zkouška stojí?

Poplatek za vykonání zkoušky na zapsaného mediátora je stanoven na částku 5 000 Kč. Pokud přitom zkoušku úspěšně složíte hned napoprvé, zaplatíte následně jen poplatek za zápis do seznamu mediátorů (rovněž ve výši 5 000 Kč).

Jestliže budete muset zkoušku opakovat, zaplatíte za každý další pokus 5 000 Kč. 

Zkouška je přístupná veřejnosti

Je třeba počítat s tím, že všechny zkoušky konané na Ministerstvu spravedlnosti a České advokátní komoře jsou veřejnosti přístupné. Díky tomu se můžete nejprve přijít podívat na to, co vás čeká. Není potřeba se někde přihlašovat – jen myslete na to, že každý prostor má limitovanou kapacitu. 

Nepodceňte přípravu

Naučte se mediovat nejrůznější modelové kauzy. Přihlaste se na Kurz Mediace, kde se během 9 dnů naučíte vše potřebné pro vykonávání profese mediátora. Kurz vás navíc připraví na zkoušky na zapsaného mediátora.

› Získejte jako první upozornění na nové články v našem blogu

Chci upozornit

Rady, tipy a informace k řešení konfliktů a vztahů na pracovišti

Všechny články

© Institut pro mediaci a pracovní vztahy s.r.o.
ochrana osobních údajů | cookies | obchodní podmínky

Vytvořil MD webdesign - tvoříme obchodně úspěšné weby