NYNÍ v prodeji nová kniha Praktická mediace » zjistěte více

Každý konflikt může mít správný konec

Ať už vám
nic neunikne
Facebook YouTube

Podle čeho lze posoudit úspěšnost mediace?

Klienty poptávající mediaci velmi často zajímá, jaká je vlastně její úspěšnost. Co si však pod pojmem úspěšná mediace představit? 

Co vnímáte pod pojmem „úspěšná mediace“?

Spousta klientů poptávajících mediaci nebo pracovníci výzkumů se ptají, jak je vlastně mediace úspěšná. Bohužel ve většině případů tito lidé nedokáží říct, co si vlastně pod pojmem „úspěšná mediace“ představují. 

Dříve než se do tohoto tématu pustíme podrobněji, pojďme si definovat, co by se pod pojmem „úspěšná mediace“  mohlo skrývat. A také co může mediace reálně svým účastníkům nabídnout. 

Co říká o mediaci zákon?

V zákoně o mediaci je uvedeno, že mediace symbolizuje takový způsob řešení konfliktů, ve kterém má mediátor lidem na konfliktu zúčastněným „pomoci dosáhnout smírného řešení jejich konfliktu uzavřením mediační dohody“.

Mediace může být i bezmocná 

Pokud se strany potřebují a zároveň i chtějí dohodnout, má mediace obrovský potenciál. Existují však i případy, kdy je bezmocná. Jedná se o situace, ve kterých se strany jednoduše dohodnout nechtějí. A to z různých důvodů:

Při mediaci hrají velkou roli emoce

V rámci mediace hrají jednu z největších rolí emoce. Na povrch totiž vyplouvají staré rány a křivdy a jednání jsou obvykle velmi bouřlivá.

V některých případech se ukáže, že hlavní příčinou sporu bylo nějaké nedorozumění. A jakmile se toto nedorozumění vysvětlí, věci se obvykle dají do pohybu velmi rychle. Následkem toho může dojít i k takzvané unáhlené dohodě. Co to znamená?

Strany konfliktu někdy mohou cítit jakousi euforii z toho, že by jejich dlouholetý spor již konečně mohl být vyřešen. A s ohledem na to odkývnou i takové návrhy druhé strany, které jim ve skutečnosti příliš nevyhovují. 

Úspěchem mediace může být i „nedohoda“

Na závěr lze říct, že úspěšnou mediací není ta, ze které strany odcházejí s uzavřenou mediační dohodou. Ale spíše ta, díky které mají strany sporu šanci říct a slyšet veškeré informace, které jim následně pomohou v kompetentním rozhodnutí.

Mediátor s klienty probere všechny možnosti a umožní jim srovnat si priority. Díky tomu poté mohou udělat takové rozhodnutí, které jim bude dávat největší smysl. 

Láká vás profese mediátora?

Chcete se stát mediátorem? Přihlaste se na kurz Výcvik mediace a osvojte si důležité mediační techniky během pouhých 9 dnů.

› Získejte jako první upozornění na nové články v našem blogu

Chci upozornit

Rady, tipy a informace k řešení konfliktů a vztahů na pracovišti

Všechny články

© Institut pro mediaci a pracovní vztahy s.r.o.
ochrana osobních údajů | cookies | obchodní podmínky

Vytvořil MD webdesign - tvoříme obchodně úspěšné weby