NYNÍ v prodeji nová kniha Praktická mediace » zjistěte více

Každý konflikt může mít správný konec

Ať už vám
nic neunikne
Facebook YouTube

Měl by se mediátor zajímat o psychohygienu?

Stresu podléhají lidé prakticky ve všech zaměstnáních a mediátoři nejsou výjimkou. Přečtěte si, jaké příznaky se objevují u dlouhodobé psychické zátěže a jaké to může mít důsledky.

Psychické zátěži podléháme všichni

Psychická zátěž a duševní hygiena je dnes téma, které se často skloňuje nejen v pracovním prostředí a osobním životě, ale i v celé řadě specifických pracovních oborů.

O stresu slyšíme dnes od učitelů, policistů, hasičů, lékařů záchranné služby, ale i od dělníků a živnostníků, kde se často k fyzickému vypětí přidává i psychický tlak. Pracovníci v řídících pozicích mají dnes mnohem větší odpovědnost za výsledky firem, což také zvyšuje jejich hladinu stresu.

Zrovna tak i mediátoři mají velmi náročnou práci s mnoha zátěžovými situacemi. Je to dáno samotnou povahou a složitostí mediace a její náročností na psychickou odolnost.

Výsledkem dlouhodobého nezvládání obtížných situací je zpravidla:

Říkáte si, že už toho máte dost?

Prolétla i vám někdy hlavou myšlenka, že už toho máte dost? Objevuje se u vás čím dál tím větší tlak na výkon, mnoho úkolů najednou, duševní nepohoda, časová tíseň a negativní informace:

Říkáte si:Jsem normální? Co všichni ti nerváci, alkoholici, schizofrenici, workoholici, pedanti a potížisti okolo mě? Nepatřím náhodou mezi ně také? Vždyť vlastně chci jenom výborně vycházet s partnerem, rodinou, kolegy i klienty, ale ne vždy se mi to daří.

Říkáte si: „Cítím se rozrušený a nervózní. Nemohu se soustředit a pochybuji o sobě. Má mysl se toulá, moc se starám, mám negativní myšlenky a jsem podezíravý.“

Příznaky dlouhodobé zátěže

Zamyslete se nad tím, zda se u vás v poslední době neobjevily tyto příznaky dlouhodobé zátěže:

Nejčastějším zdrojem duševní nepohody je stres. Jeho příčiny, projevy a důsledky bývají rozmanité. Uvědomit si sebe sám, jak zacházet s přetížením, strachem a obavami, ale také jak lépe komunikovat a navazovat kontakt s ostatními lidmi, vyžaduje výrazně rozvinout své emoční a pozorovací schopnosti.

Jenže mnozí lidé jsou přesvědčeni, že přinejmenším zčásti nenesou za své pocity zodpovědnost. To ti druzí, ostatní, ti je nervují a „vytáčí“. Souvisí to s tím, že již v sobě značně potlačili proces vzniku pocitů. Tento proces se jim již zautomatizoval a oni jej vnímají jako jiné pochody – trávení, dýchání, růst vlasů i jiné věci, o něž se není třeba starat. Jenže s emocemi a pocity je to jinak.

Záleží jen na nás, jaký zaujmeme postoj k tomu, co prožíváme.

Čemu všemu podléháme a jaké to má důsledky?

Stres spouští:

A také se podílí na nejrůznějších psychosomatických onemocněních:

Zaměřte se sami na sebe

Jak si vlastně přejete být vnímáni ostatními? Jako neurotik, hysterka nebo profesionál?

Naučte se lépe zvládat stres a emoce

Chcete se o této problematice dozvědět víc? Přihlaste se na kurz Zvládání emocí a stresu při mediaci a práci s lidmi. Dozvíte se, jak s tímto strašákem pracovat, aby neměl negativní vliv na vás ani na ostatní.

› Získejte jako první upozornění na nové články v našem blogu

Chci upozornit

Rady, tipy a informace k řešení konfliktů a vztahů na pracovišti

Všechny články

© Institut pro mediaci a pracovní vztahy s.r.o.
ochrana osobních údajů | cookies | obchodní podmínky

Vytvořil MD webdesign - tvoříme obchodně úspěšné weby