NYNÍ v prodeji nová kniha Praktická mediace » zjistěte více

Každý konflikt může mít správný konec

Ať už vám
nic neunikne
Facebook YouTube

Emoce významně ovlivňují naše konflikty. Jak přesně?

Pokud vás zasáhnou emoce, jde obvykle veškeré logické myšlení stranou. Pokud je řeč o konfliktech, hrají v nich právě emoce velkou roli. Jak přesně nás ovlivňují a na co je potřeba pamatovat?

Dovolte si prožít i negativní emoce

V životě každého z nás se někdy může stát něco, co budeme vnímat jako jako ohrožení naší jistoty a stability. Vždy však myslete na to, že máte plné právo prožívat přesně to, co v dané situaci prožíváte. Pokud přitom porozumíme tomu, co se v nás odehrává, porozumíme lépe i tomu, proč některé negativní emoce vůbec nepomáhají. 

Opravdu silné emoce totiž dokáží omezit racionální uvažování a vnímání světa jako takového. Díky tomu je naše myšlení částečně posunuto a je velmi lehké s námi manipulovat. Reakce okolí se přitom velmi často podílí na tom, jak dlouho bude nějaká emoce trvat.

ČTĚTE TAKÉ ČLÁNEKV čem se liší mediace od soudního jednání? Odhalte 3 zásadní rozdíly

Chceme se vrátit k běžnému životu

Pokud nás nějaký konflikt zasáhne, je obvykle naší prioritou co nejrychlejší návrat k běžnému životu. Vzhledem k tomu tak máme tendenci spor řešit ihned a přitom si klást spoustu otázek, jak to všechno udělat. A pokud nám takové otázky pokládá i okolí, bereme je jako projev zájmu. Důležité je však myslet na to, že ne každá otázka symbolizuje skutečný projev pomoci. 

Emoce se projevují výrazně

V situacích, které nás zaskočí, se emoce projevují velmi výrazně a tím pádem jsou i nakažlivé. Jestliže hledáme řešení, hledáme i pomoc. A máme tendenci jít za těmi věcmi, které máme naučené a o kterých jsme slyšeli. 

ČTĚTE TAKÉ ČLÁNEKKolik v praxi stojí nařízené setkání s mediátorem a mediace

Účastníci sporu se velmi často setkají u soudu

Vyhrocené konflikty se někdy mohou dostat až k soudnímu řízení. Proti sobě pak stojí dvě strany, z nichž každá zažívá opravdu bouřlivé emoce. Jediným cílem je pro ně zvítězit a vše už jednou provždy ukončit. 

V návalu emocí však tito lidé zapomínají, kolik energie je to bude státkolik času budou muset do celé záležitosti investovat. O vynaložených finančních prostředcích ani nemluvě. 

ČTĚTE TAKÉ ČLÁNEKVíte, o čem poučit strany konfliktu před zahájením mediace?

Právo soudit se máme všichni

Každý z nás může využít soud ke své obraně. Díky tomu máme ve svém životě pocit bezpečí. Je však důležité vždy zvážit spoustu věcí, které se s daným problémem svazují. I když vás proto dostihnou emoce, je vhodné nezapomínat ani na logické myšlení a vše vhodně propojit. 

To, že na nás někdo podal žalobu, nemusí nutně znamenat tvrdý boj. Není potřeba se stavět do protiútoku. Vždy samozřejmě myslete na to, že v případě nutnosti můžete využít soudní cestu. Ale ujasněte si i možnosti, které jsou pro vás méně vyčerpávající. Jednou z nich je právě mediace

Zjistěte o mediaci více

Zajímá vás o mediaci více? Přihlaste se na základní kurz, díky kterému se naučíte vše potřebné pro vykonávání profese mediátora.

› Získejte jako první upozornění na nové články v našem blogu

Chci upozornit

Rady, tipy a informace k řešení konfliktů a vztahů na pracovišti

Všechny články

© Institut pro mediaci a pracovní vztahy s.r.o.
ochrana osobních údajů | cookies | obchodní podmínky

Vytvořil MD webdesign - tvoříme obchodně úspěšné weby