NYNÍ v prodeji nová kniha Praktická mediace » zjistěte více

Každý konflikt může mít správný konec

Ať už vám
nic neunikne
Facebook YouTube

Kolik stojí mediace a co všechno cenu ovlivňuje

Přemýšlíte o tom, zda svůj spor řešit prostřednictvím mediace? Jedním z důležitých faktorů při rozhodování je dozajista cena, kterou za jednotlivá jednání zaplatíte. Jak se pohybuje? A kolik stojí nařízené setkání se zapsaným mediátorem? 

Kolik stojí mediace

Předně je třeba rozlišit, zda se jedná o běžnou mediaci, nebo tzv. nařízené setkání se zapsaným mediátorem. Pouze u toho je totiž cena stanovena vyhláškou a je tedy neměnná. Toto setkání může stranám sporu nařídit soud. Cena odpovídá 400 Kč za každou započatou hodinu. Pokud je mediátor plátce DPH, připočítává se k částce ještě DPH. Tato cena je přitom odměnou pro mediátora. To znamená, že pokud se mediace účastní například dvě strany sporu, rozdělí se mezi ně rovným dílem. 

Soudní usnesení často říká, že stranám nařizuje setkání s mediátorem v rozsahu 3 hodin (což by znamenalo 1 200 Kč + případně DPH). V praxi však délka tohoto setkání bývá výrazně kratší, jelikož se jedná spíše o informativní schůzku. Její délka se proto běžně vejde do 30 minut. Pokud se následně strany sporu rozhodnou, že chtějí svůj konflikt řešit prostřednictvím mediace, je otázka ceny plně v rukou mediátora. 

ČTĚTE TAKÉ ČLÁNEKProč se lidé dostávají do konfliktu

Cenu za mediaci se vždy dozvíte předem

Strany sporu se musí cenu za mediaci vždy dozvědět předem. Tuto povinnost totiž mediátorům ukládá zákon o mediaci. Pokud se vám náhodou stane, že vám zapsaný mediátor zapomene cenu zmínit, neváhejte se připomenout. 

Zákon neřeší, jakým způsobem vám mediátor cenu za mediaci sdělí. To znamená, že se částku můžete dozvědět například z e-mailové komunikace ještě před zahájením mediace. Nebo se o ní můžete informovat až v kanceláři mediátora (vždy ale ještě před podpisem smlouvy o provedení mediace). 

ČTĚTE TAKÉ ČLÁNEK6 nástrojů pro odstranění bloků v mediačním jednání

Jak se u nás pohybuje cena za mediaci

Výsledná cena za mediaci se může lišit. Svůj vliv na to má geografická poloha, kdy mediace v Praze je obecně dražší než například v zapadlejším městě na Šumavě. Roli může hrát i to, o jakou oblast mediace se jedná. Některá centra například klientům nabízí bezplatnou rodinnou mediaci, naopak u obchodní mediace by to bylo překvapivé. 

Abychom byli konkrétní, v Praze se cena za jednu hodinu mediace pohybuje zhruba od 1 000 do 6 000 Kč. O tuto částku se zpravidla klienti dělí napůl, i když je možné se domluvit i na jiném poměru. 

Jak lze stanovit cenu za mediaci

Ve většině případů se setkáte s hodinovou sazbou mediátora. Je ale na místě si předem zjistit, zda si klient účtuje cenu za každou započatou hodinu nebo za přesně uplynutý čas (pro případ, že mediace neskončí přesně v 13:59). 

Dále lze přistoupit ke stanovení ceny procentem z částky, o níž se klienti dohadují. Nepříliš běžné je pak stanovení ceny za případ, kdy si mediátor řekne pevnou částku. Bez ohledu na to, zda se klienti dohodnou již na první schůzce, nebo až na desáté. 

ČTĚTE TAKÉ ČLÁNEKCo znamená mlčenlivost v mediaci a kdo ji musí dodržovat

Zjistěte o mediaci více

Chcete do oblasti mediace proniknout více do hloubky? Prohlédněte si naši nabídku kurzů se srozumitelným výkladem. 

› Získejte jako první upozornění na nové články v našem blogu

Chci upozornit

Rady, tipy a informace k řešení konfliktů a vztahů na pracovišti

Všechny články

© Institut pro mediaci a pracovní vztahy s.r.o.
ochrana osobních údajů | cookies | obchodní podmínky

Vytvořil MD webdesign - tvoříme obchodně úspěšné weby