NYNÍ v prodeji nová kniha Praktická mediace » zjistěte více

Každý konflikt může mít správný konec

Ať už vám
nic neunikne
Facebook YouTube

Proč se lidé dostávají do konfliktu

Konflikty neodmyslitelně patří k našemu životu, i když se jim snažíme vyhnout. Proč se ale vlastně lidé do konfliktních situací dostávají? A jak jim v takovém případě může pomoct mediace? 

Konflikt = příležitost ke změně

Konflikt můžeme v podstatě brát jako skvělou příležitost k tomu začít dělat některé věci odlišně. Zároveň jeho prostřednictvím můžeme dojít k poznání, že je na místě nějaký vztah ukončit, či ho přenastavit. A řeč rozhodně nemusí být pouze o partnerských nebo rodinných vztazích, ale i těch obchodních. 

Na konfliktech mezi lidmi může být uklidňující jedna věc. A to, že zpravidla existuje více než jedna cesta, jak je vyřešit. Můžeme se situaci přizpůsobit. Nebo konflikt využít jako odrazový můstek k dalším krokům. Nebo můžeme dělat, že konflikt neexistuje. A nebo se za každou cenu snažit prosadit si svou. 

ČTĚTE TAKÉ ČLÁNEKLaická vs. profesionální mediace: příklady z reálné praxe

Strany konfliktu mají jednu věc společnou

A touto společnou věcí je konflikt jako takový. Pokud mezi sebou dva lidé mají určitý spor, je právě oblast, v níž se střetli, jejich společným zájmem. Platí také, že každá z těchto stran konfliktu má zpravidla svou vlastní představu týkající se toho, jak by situaci chtěla řešit.

Proč se lidé dostávají do střetu

Konflikty jsou zcela přirozeným jevem. Zpravidla k nim dochází tehdy, když se střetnou představy, očekávání a názory jednotlivých stran. Pokud tyto jejich faktory nejsou naplněny, začnou se přirozeně bránit. Říká se, že nejlepší obranou je útok. A pokud útok v dané situaci nevyjde, přichází na scénu útěk. 

Tyto taktiky dále doplňuje vyjednávání, které vyžaduje notnou dávku našeho úsilí. Pokud nás totiž silně ovládnou emoce, může se stát, že pomyslné světlo na konci tunelu bude v nedohlednu. Na vyjednávání nám poté nezbyde energie. Nicméně právě vyjednávání je klíčem k tomu, aby řešení konfliktu bylo dlouhodobé, udržitelné a přineslo zúčastněným stranám úlevu. 

ČTĚTE TAKÉ ČLÁNEK6 nástrojů pro odstranění bloků v mediačním jednání

Na co se při řešení konfliktu zaměřit

Hybatelem konfliktu jsou vždy lidé. Spor je přitom příležitostí k tomu, abyste společně našli řeč a řešení situace, které vám přinese opravdovou úlevu. Abyste dokázali pochopit konflikt, je důležité zároveň pochopit i jednotlivé možnosti, které vám konflikt nabízí. Pamatujte na to, že řešení zpravidla existuje více než jen jedno. 

ČTĚTE TAKÉ ČLÁNEKSoud mi nařídil mediaci. Co dělat?

Vyzkoušejte mediaci

Jednou z možností mimosoudního řešení sporů je mediace. V rámci ní mediátor pomáhá stranám sporu najít řešení, které bude vyhovovat všem. Přihlaste se na některý z kurzů a zjistěte o tomto přístupu více. 

› Získejte jako první upozornění na nové články v našem blogu

Chci upozornit

Rady, tipy a informace k řešení konfliktů a vztahů na pracovišti

Všechny články

© Institut pro mediaci a pracovní vztahy s.r.o.
ochrana osobních údajů | cookies | obchodní podmínky

Vytvořil MD webdesign - tvoříme obchodně úspěšné weby