NYNÍ v prodeji nová kniha Praktická mediace » zjistěte více

Každý konflikt může mít správný konec

Ať už vám
nic neunikne
Facebook YouTube

Kdy v praxi (ne)používat mediační techniky

Účastníci mediačních kurzů bývají mnohdy z nově získaných dovedností tak nadšení, že mediační techniky používají neustále. V praxi je však někdy lepší se jich v mnoha případech vyvarovat. Zjistěte, jaké konkrétní situace si jejich použití žádají a v jakých případech byste od nich naopak měli raději upustit. 

K čemu jsou mediační techniky určené

Mediační techniky jsou techniky, které nachází uplatnění v konfliktech. Tento konflikt přitom může probíhat mezi dvěma a více lidmi, ale i mezi námi samotnými. Pokud jsou mediační techniky použity správně, měly by jednotlivým osobám přinést úlevu nebo vědomí toho, že existují určité varianty řešení dané situace. 

ČTĚTE TAKÉ ČLÁNEKUmění mluvit vs. umění komunikovat: jaký je mezi tím rozdíl?

Kdy mediační techniky (ne)používat

Obecně by se dalo říct, že mediační techniky nemají co dělat v běžném rozhovoru. Myslete na to, že někdy si lidé chtějí jen tak postěžovat nebo si ulevit. Potřebují někoho, kdo je vyslechne, poradí jim a jednoznačně se postaví na jejich stranu. Přesně v takových případech byste proto měli od mediačních technik upustit. 

Představte si následující situaci. Kamarádka si bude stěžovat, že ráno strávila věčnost v dopravní zácpě. A když už se konečně kolona rozjela, zastavili ji policisté, kteří běžnou silniční kontrolu vzali opravdu od podlahy.

Pokud byste jí po takovém výlevu řekli něco v tomto smyslu: „Máňo, slyším, že tě opravdu naštvalo, že ses ráno značně zdržela vinou dopravní situace a taky mluvíš o tom, že jsi nešťastná z toho, že výše pokuty zasáhne hodně do tvých úspor, pochopila jsem to správně?“, pravděpodobně by kamarádka začala přemýšlet o vašem duševním zdraví. 

V takové situaci je mnohem vhodnější přistoupit k uklidnění: „Máňo, lidi jsou fakt líný, to se vozí po jednom v autě, pak má člověk někde zaparkovat, to je šílený. A ti policajti byli fakt pitomci, to si troufnou, když vidí ženskou, to je jasný. Hele, třeba to ještě nějak ukecáš…“ V takovém případě vaše přátelství jistě pokvete více, než pokud začnete na situaci aplikovat mediační techniky. 

Pokud vás ale vaši přátelé nebo rodina vyloženě požádají o pomoc s využitím vašich znalostí, rozhodně se nebojte mediační techniky využít. V takovém případě je totiž zřejmé, že vaši nejbližší řeší nějaký problém a jsou srozuměni s tím, že jim v tom chcete a budete pomáhat

ČTĚTE TAKÉ ČLÁNEKKdy přistoupit ke kompromisu a kdy naopak nikoliv

Dají se mediační techniky použít i na člověka, který je ovládá?

Ano. I když vy sami mediační techniky znáte a umíte je ovládat, může je na vás jiný mediátor použít. Pomocí těchto principů vás totiž druhý člověk dovede k jinému pohledu na věc a vy se budete moct lépe zamyslet nad jednotlivými možnostmi. 

Mediační techniky by neměly vést k manipulaci

Nutno podotknout, že mediační techniky by v žádném případě neměly být manipulativní. Při manipulaci je cílem člověka dotlačit k něčemu, do čeho se mu tak úplně nechce. Při mediaci je naopak cílem myšlenky a věci otevřít, uvědomit si všechny skutečnosti a společně nalézt řešení. 

ČTĚTE TAKÉ ČLÁNEKNaučte se připravit na vyjednávání. Prozradíme vám, jak na to

Přihlaste se na mediační kurzy

Pronikněte do tajů mediačních technik i vy a přihlaste se na některý z mediačních kurzů. Jsou prakticky zaměřené a rozhodně na vás nečeká pouze nudná teorie. Spíše naopak. 

› Získejte jako první upozornění na nové články v našem blogu

Chci upozornit

Rady, tipy a informace k řešení konfliktů a vztahů na pracovišti

Všechny články

© Institut pro mediaci a pracovní vztahy s.r.o.
ochrana osobních údajů | cookies | obchodní podmínky

Vytvořil MD webdesign - tvoříme obchodně úspěšné weby