NYNÍ v prodeji nová kniha Praktická mediace » zjistěte více

Každý konflikt může mít správný konec

Ať už vám
nic neunikne
Facebook YouTube

Proč se při mediaci nehledá viník

Viník při mediaci

Klienti někdy na mediaci přicházejí s cílem přesvědčit mediátora o vině jedné ze stran konfliktu. Ve skutečnosti se ale viník při mediaci nehledá. Proč? A co je tedy cílem mediace? 

Proč mediátor nehledá vinu

Pod slovem viník se skrývá někdo, kdo nese plnou odpovědnost za nastalý konflikt. Na druhé straně konfliktu tak přirozeně bývá někdo, komu se celý spor tak nějak přihodil (právě kvůli viníkovi), a který za něj nenese žádnou zodpovědnost.

Toto by však bylo velmi zásadní zjednodušení reality. Pravdou zůstává, že konflikty jsou dynamické, složité a skládají se z mnoha vrstev. Pokud přiřadíme vinu pouze jedné straně konfliktu, v podstatě tyto komplexní vrstvy ignorujeme. A také riskujeme, že dojde k eskalaci napětí mezi oběma stranami. 

Mediace se soustředí na uspořádání vztahů do budoucna. Vzhledem k tomu nehledá problémy v minulosti. 

ČTĚTE TAKÉ ČLÁNEK: Nejčastější typy pracovních sporů a jak vám s nimi pomůže mediace

Co je cílem mediace

Cílem mediace je strukturovat komunikaci tak, aby výsledek směřoval k budoucnosti. To znamená k řešení, které bude přijatelné pro všechny strany konfliktu. Odhalení pomyslného viníka procesu mediace v žádném ohledu nepomůže. 

Mediátor v rámci mediace otevírá nové pohledy na celou situaci a umožňuje všem stranám konfliktu, aby dosáhly řešení, které jim uleví a které bude do budoucna stabilní. 

Mediátor má za úkol porozumět všem stranám konfliktu, jejich pohledům, pocitům a potřebám. Také pomáhá zprostředkovat toto porozumění navzájem. Místo toho, aby hledal viníka, usiluje o vzájemné porozumění a dohodu (pokud je to možné). 

ČTĚTE TAKÉ ČLÁNEK: Proč se lidé dostávají do konfliktu

Co je potřeba, aby byla mediace úspěšná

Klíčem k úspěšné mediaci je hledání vzájemného porozumění a dohody. Každá strana konfliktu má zpravidla své vlastní zkušenosti a svou vlastní pravdu. Ty se mohou pochopitelně lišit. Nicméně to neznamená, že by jedna varianta byla správná a druhá nikoliv. 

Mediátor pomáhá jednotlivým stranám konfliktu tuto diverzitu vidět a uznat ji. Tímto způsobem se otevírají nové možnosti řešení konfliktu. Mediátor tak hledá cestu k tomu, aby klienti mohli za konfliktem jednou provždy zavřít dveře, nadechnout se a žít spokojeně bez konfliktu.

Přihlaste se na naše kurzy

Chcete se o oblasti mediace dozvědět více? Neváhejte a vyberte si z nabídky našich kurzů se srozumitelným výkladem

› Získejte jako první upozornění na nové články v našem blogu

Chci upozornit

Rady, tipy a informace k řešení konfliktů a vztahů na pracovišti

Všechny články

© Institut pro mediaci a pracovní vztahy s.r.o.
ochrana osobních údajů | cookies | obchodní podmínky

Vytvořil MD webdesign - tvoříme obchodně úspěšné weby