NYNÍ v prodeji nová kniha Praktická mediace » zjistěte více

Každý konflikt může mít správný konec

Ať už vám
nic neunikne
Facebook YouTube

Nejčastější typy pracovních sporů a jak vám s nimi pomůže mediace

Nejrůznější konflikty se často prolínají i do pracovního života. Přečtěte si, jak může být v takovém případě nápomocná mediace. A podíváme se také na nejčastější typy pracovních sporů, s nimiž se můžete setkat. 

Mediace umí řešit i složité situace

Mediace v sobě zahrnuje sociologickou, psychologickou i právní oblast. Díky tomu si umí velmi dobře poradit i s řešením složitých situací. Zmíněné oblasti jsou propojeny pomocí technik a dovedností mediátora. Mediace přitom stojí na podobných zásadách jako pracovní vztahy. Jde zejména o zásadu rovnosti. Strany účastníci se mediace jsou totiž považovány za zcela rovnocenné účastníky. Další důležitou zásadou je dobrovolnost. Záleží totiž pouze na účastnících sporu, zda se rozhodnou svůj konflikt řešit právě pomocí mediace. 

V pracovních vztazích jsou většinou na denním pořádku nejrůznější menší i větší nedorozumění. Pokud je však nelze vyřešit, mohou se z nich stát nepříjemné až chronické konflikty. Takové střety pak mohou trvat různě dlouhou dobu a mohou mít i různé následky. 

Řešením může být mediace, která bývá v pracovních sporech vhodnou alternativou k různým postihům zaměstnanců. Jejím prostřednictvím lze v klidu analyzovat celou situaci i vztahy mezi účastníky sporu. A následně je podpořit při hledání řešení a uzavření celé situace. 

ČTĚTE TAKÉ ČLÁNEKJak může mediace přispět k řešení konfliktů

Časté typy pracovních sporů

Pokud je řeč o častých typech pracovních sporů, zmiňují se označení jako mobbing, bossing nebo staffing. Jejich základ přitom tvoří nezdravé pracovní prostředí, které se většinou z dlouhodobého hlediska nijak neřeší. Následně z toho plynou dysfunkční pracovní vztahy. 

Mediace symbolizuje efektivní nástroj pro řešení různých druhů sporů. S konfliktem dokáže pracovat v jeho aktivní i chronické fázi. 

Aktivní fází se rozumí například situace, kdy si kolegové v práci dělají různé naschvály. V chronické fázi se pak může jednat o spory, které se neřeší, a přesto mají tendenci bublat pod povrchem. Všichni zúčastnění v takové chvíli ví, že se něco děje, ale většina se tváří, že je to v pořádku. 

ČTĚTE TAKÉ ČLÁNEKProč se lidé dostávají do konfliktu

Co je mediační doložka

V zahraničních pracovních vztazích se poměrně často objevuje mediační doložka jakožto nástroj pro řešení pracovních konfliktů. V pracovní smlouvě se pak lze setkat například s následující formulací: Účastníci této smlouvy se zavazují pro konflikty vyplývající z pracovního vztahu, který je upraven touto smlouvou, řešit takové konflikty prostřednictvím mediace. Mediační doložka se pro řešení pracovních sporů hojně používá například v Belgii, Spojeném království Velké Británie a Severního Irska, Rakousku a ve Spojených státech amerických.

ČTĚTE TAKÉ ČLÁNEK6 nástrojů pro odstranění bloků v mediačním jednání

Zjistěte o mediaci více

Vyberte si z našich kurzů se srozumitelným výkladem, které jsou zaměřeny na oblast mediace, facilitace a pracovního práva. Školí je odborníci z praxe, zkušení lektoři a mediátoři. 

› Získejte jako první upozornění na nové články v našem blogu

Chci upozornit

Rady, tipy a informace k řešení konfliktů a vztahů na pracovišti

Všechny články

© Institut pro mediaci a pracovní vztahy s.r.o.
ochrana osobních údajů | cookies | obchodní podmínky

Vytvořil MD webdesign - tvoříme obchodně úspěšné weby