NYNÍ v prodeji nová kniha Praktická mediace » zjistěte více

Každý konflikt může mít správný konec

Ať už vám
nic neunikne
Facebook YouTube

Naučte se připravit na vyjednávání. Prozradíme vám, jak na to

Umíte vyjednávat? Pokud ne, nejste v tom sami. V naší společnosti se totiž většina lidí vyjednávat neučí. Přečtěte si, jak se na tento proces správně připravit. 

Většina lidí bohužel vyjednávat neumí

Pravdou zůstává, že v naší společnosti se lidé neučí vyjednávat. Většina z nás má naučeno, že maminka má vždycky pravdu a že učitelka je pro nás obrovskou autoritou. Právě z těchto důvodů jsme se naučili neargumentovat, nevyjednávat a nechat věci zkrátka jen tak být. 

Ve spoustě věcech jsme se naučili přizpůsobit, i když nám to ne vždy vyhovuje. Přizpůsobení je sice jednou z možných strategií, jak lze konflikty řešit, má to však své ALE. 

ČTĚTE TAKÉ ČLÁNEKEmoce významně ovlivňují naše konflikty. Jak přesně?

Rozlišujte pravé a nepravé přizpůsobení se

Pravé přizpůsobení

Pravé přizpůsobení se vzniká v situacích, kdy je nám poměrně jedno, jak skončí. A není tedy nutné dělat konflikt z něčeho, nad čím můžeme klidně mávnout rukou. Takové situace mohou být pro každého z nás jiné, protože pro každého z nás jsou důležité jiné věci.

Někteří lidé mávnou rukou nad barvou vstupních dveří, jiným na tom naopak velmi záleží. Pro někoho jiného zase může být jedno, kam jako rodina v neděli vyrazí na výlet. Pokud je nám nějaká skutečnost opravdu jedno, je naprosto v pořádku nechat o ní rozhodnout někoho jiného.

Zároveň je třeba myslet na to, že na každý vztah jsou vždy potřeba dva. A to ať už se jedná o partnerský, pracovní nebo třeba obchodní vztah. Pokud přitom v takovém vztahu dlouhodobě používáme strategii přizpůsobení se, necháváme v podstatě celé břemeno odpovědnosti na tom druhém

Pokud necháváme rozhodovat druhého, aniž bychom projevili své vlastní přání, je velmi jednoduché hrát roli oběti a za viníka situace označit toho, kdo tak rozhodnul. Ale tento člověk se nějak rozhodnout musel, protože my jsme mlčeli. 

ČTĚTE TAKÉ ČLÁNEKFacilitativní mediace má 5 fází. Jaké to jsou?

Nepravé přizpůsobení se

Nepravé přizpůsobení se vzniká v situacích, kdy se přizpůsobujeme něčemu, co nám nevyhovuje. Jedná se tedy o chvíle, kdy řešíme něco, na čem nám opravdu záleží. 

Právě v takové situaci přitom přichází na řadu vyjednávání. Protože za to, že automaticky nepřijmeme nápad nebo řešení druhého člověka, jsme odpovědní pouze my sami. Nikdo jiný to za nás udělat nemůže. 

Jak na správné vyjednávání 

  1. Nejprve si promyslete, čeho chcete dosáhnout a co přesně by pro vás bylo tím úplně nejlepším řešením. 
  2. Následně se zamyslete nad tím, co by pro vás naopak mohlo být tím nejhorším vyústěním dané situace

V tomto okamžiku máte vytyčenou pomyslnou úsečku, v jejímž prostoru se můžete při vyjednávání pohybovat. Zároveň si promyslete, co budete dělat, když druhý člověk váš návrh nepřijme.

Jaké budou vaše další kroky? A co přesně to pro vás bude po všech stránkách znamenat? 

Smyslem vyjednávání je najít takové řešení, které bude pro obě zúčastněné strany úlevné a zároveň reálné. Je možné, že se nebude podobat vašemu ideálnímu řešení. Na druhou stranu – život není jen o tom umět si vybrat ze samých skvělých možností. 

Zjistěte o mediaci více

Ovládněte techniky pro správné a efektivní vyjednávání. Zúčastněte se kurzu Výcvik mediace. Během pouhých 9 dnů se naučíte vše podstatné pro vykonávání profese mediátora. 

› Získejte jako první upozornění na nové články v našem blogu

Chci upozornit

Rady, tipy a informace k řešení konfliktů a vztahů na pracovišti

Všechny články

© Institut pro mediaci a pracovní vztahy s.r.o.
ochrana osobních údajů | cookies | obchodní podmínky

Vytvořil MD webdesign - tvoříme obchodně úspěšné weby