NYNÍ v prodeji nová kniha Praktická mediace » zjistěte více

Každý konflikt může mít správný konec

Ať už vám
nic neunikne
Facebook YouTube

Na čem je závislá délka mediace?

Mnoho lidí na mediaci přichází s tím, že vlastně neví, co od ní očekávat a kolik času jim zabere. Zjistěte, na čem délka mediace závisí a jakým způsobem tuto skutečnost ovlivňují samotné zúčastněné strany konfliktu. 

Žádný konflikt nelze vyřešit z minuty na minutu

Klienti, kteří na mediaci přicházejí, si mnohdy představují, že se jejich konflikt vyřeší prakticky okamžitě. Očekávají, že stačí navštívit jedno mediační jednání, a že se řešení konfliktu objeví ideálně hned v jeho první hodině. Většinou si však neuvědomují, že konflikty obecně vznikají poměrně dlouho a že není možné je vyřešit mávnutím kouzelného proutku.

V průběhu mediace je velké množství času věnováno komunikaci, vysvětlování a vyjadřování vlastních myšlenek a pocitů. A proto nejde vše vyřešit okamžitě ke spokojenosti všech zúčastněných stran. 

Většina sporů vzniká proto, že mezi lidmi vázne komunikace. A z toho důvodu nabývají jednotlivé problémy obrovských rozměrů. Pokud se klienti rozhodnou se svými potížemi něco dělat a na mediaci přijdou, jedná se o první úspěch. 

ČTĚTE TAKÉ ČLÁNEK: Nařídil vám soud mediaci? Jak nyní postupovat?

Délka mediace

Průběh mediace vždy ovlivňují klienti

Samotný průběh mediace a počet mediačních schůzek vždy závisí na klientech, kteří si tuto skutečnost musí uvědomovat. Mediace spočívá v tom, že strany konfliktu hledají, nacházejí i odmítají budoucí uspořádání, ve kterém se budou cítit co nejlépe. 

Je přitom potřeba, aby byli schopní otevřeně komunikovat a vyjadřovat to, co je skutečně trápí. A zároveň být schopní vyjádřit nejen svoje pocity, ale zároveň umět vyjádřit pocity toho druhého. Každý z nás se v životě snaží o určitý soulad, aby náš život plynul tak dobře, jak je to jen možné. 

ČTĚTE TAKÉ ČLÁNEK: Mediace se řídí 3 základními principy. Jaké to jsou?

První mediační jednání obvykle k dohodě nestačí

Z mediační praxe vyplývá, že první mediační jednání přinese dohodu jen málokdy. Sice to není vyloženě nemožné, ale zároveň to není úplně obvyklé vzhledem k tomu, jaké problémy mediace řeší. 

Často je potřeba několik společných mediačních jednání v určitých časových intervalech, aby si jednotlivé strany mohly opravdu vyslechnout myšlenky druhé strany a měly čas je vstřebat. Při řešení konfliktů je potřeba, aby u zúčastněných stran odpadly emoce, které jimi cloumají, a byly schopné řešit problémy racionálně. 

ČTĚTE TAKÉ ČLÁNEK: Mediace vedená více mediátory: Jak funguje a jaký je její průběh?

Každá mediace probíhá individuálně

Bohužel nelze říct nějaké univerzální pravidlo, jak dlouho bude mediace trvat. Vše je totiž velmi individuální a průběh vždy závisí na přístupu jednotlivých stran konfliktu. Pokud jsou lidé schopni otevřeně komunikovat a spolupracovat, bude obvykle stačit menší množství mediačních schůzek. Pokud však nejsou schopni přistoupit k nějakým kompromisům, může mediace trvat déle. 

Zjistěte o mediaci více

Chcete se naučit vše potřebné pro vykonávání profese mediátora? Zúčastněte se kurzu Mediace, který vás zároveň připraví na úspěšné vedení reálných mediačních kauz. 

› Získejte jako první upozornění na nové články v našem blogu

Chci upozornit

Rady, tipy a informace k řešení konfliktů a vztahů na pracovišti

Všechny články

© Institut pro mediaci a pracovní vztahy s.r.o.
ochrana osobních údajů | cookies | obchodní podmínky

Vytvořil MD webdesign - tvoříme obchodně úspěšné weby