NYNÍ v prodeji nová kniha Praktická mediace » zjistěte více

Každý konflikt může mít správný konec

Ať už vám
nic neunikne
Facebook YouTube

Mediace vedená více mediátory: Jak funguje a jaký je její průběh?

Mediaci nemusí nutně vést pouze jeden mediátor, ale může spolupracovat i s kolegy. Jak v takovém případě mediace probíhá a jaká pro ni platí pravidla? 

Mediaci může vést více mediátorů

Většinu mediací vede jeden mediátor. V některých případech však mediaci mohou vést mediátoři dva a jedná se o naprosto standardní postup.

Co o mediaci říká zákon?

V § 2 zákona o mediaci je uvedeno, že mediace symbolizuje postup při řešení konfliktu za účasti jednoho nebo více mediátorů, kteří mají za úkol podporovat komunikaci mezi osobami, jichž se konflikt týká. 

Z toho lze velmi jednoduše vyvodit, že na mediaci může být přítomno i více mediátorů. V takovém případě se přitom jedná o takzvanou spolu-mediaci.

ČTĚTE TAKÉ ČLÁNEK: Podle čeho lze posoudit úspěšnost mediace?

Je některý z mediátorů ve vedoucí roli?

Za to, že bude proces mediace kvalitně vedený, odpovídají všichni zúčastnění mediátoři. Pokud mediátoři pracují ve dvojici, musí být společně sehraní a vzájemně se doplňovat tak, aby přinesli co největší prospěch svým klientům. 

Doplňovat se přitom mohou při:

A nebo spolupracovat tak, že jeden z mediátorů vede rozhovor a druhý zapisuje důležité části na tabuli.

TIP: Ať už mediátoři spolupracují jakkoliv, jejich role je rovnocenná. Před samotným zahájením mediace byste přitom vždy měli vědět, kolik mediátorů se bude vašeho jednání účastnit.

Musí být všichni mediátoři zapsaní?

Nemusí. Mediační dvojici (nebo třeba trojici) může tvořit jakákoliv kombinace mediátorů – zapsaní i nezapsaní. 

Pokud však alespoň jeden z mediátorů bude zapsaný, musí postupovat podle zákona o mediaci. Tento zákon se přitom na nezapsané mediátory nevztahuje. S tím souvisí například skutečnost, že před zahájením mediace musí se stranami konfliktu podepsat smlouvu o provedení mediace, bez níž by nemohla být oficiálně zahájena 

ČTĚTE TAKÉ ČLÁNEK: Odhalte princip odděleného jednání v mediaci

Pozitiva a negativa mediace vedené více mediátory

Pokud bude mediaci vést více mediátorů, klienti nebudou mít pocit, že mediátor „straní“ pouze jedné straně (i když to pochopitelně dělat nesmí). I sebevíce sehraní mediátoři jsou totiž dva odlišní lidé, kteří se jinak vyjadřují. Lze proto předpokládat, že díky tomu bude jednání pro strany konfliktu srozumitelnější. 

Taky platí, že s více mediátory mají klienti možnost získat více úhlů pohledu. Ideální případ je ten, kdy mediaci vede muž a žena s odlišnými profesními zkušenostmi, vzděláním a zaměřením. 

A jaká je cena takové mediace?

Na závěr ještě zbývá zodpovědět otázku, kolik bude mediace vedená více mediátory vlastně stát

Platí, že odměna mediátora je vždy smluvní a zapsaný mediátor má povinnost sdělit cenu svým klientům ještě před zahájením mediace. Na nezapsaného mediátora se tato povinnost nevztahuje (ovšem v rámci zachování slušnosti a důvěry by ji klientům měl rovněž sdělit předem). 

Pokud vás tedy ko-mediace čeká, nebojte se mediátorů na tuto částku zeptat

Láká vás profese mediátora? 

Chcete se naučit vše podstatné pro vykonávání profese mediátora během pouhých 9 dnů? Přihlaste se na kurz Mediace, díky kterému se připravíte na úspěšné vedení mediačních kauz. 

› Získejte jako první upozornění na nové články v našem blogu

Chci upozornit

Rady, tipy a informace k řešení konfliktů a vztahů na pracovišti

Všechny články

© Institut pro mediaci a pracovní vztahy s.r.o.
ochrana osobních údajů | cookies | obchodní podmínky

Vytvořil MD webdesign - tvoříme obchodně úspěšné weby