NYNÍ v prodeji nová kniha Praktická mediace » zjistěte více

Každý konflikt může mít správný konec

Ať už vám
nic neunikne
Facebook YouTube

Konflikty: proč se do nich lidé dostávají a jak je efektivně řešit

Konflikty neodmyslitelně patří k našemu životu. Víte, proč se do konfliktních situací lidé dostávají a co je důležité pro jejich efektivní řešení? 

Konflikty jsou přirozenou součástí našich životů

Konflikty symbolizují přirozenou součást našich životů. Zpravidla se přitom jedná o příležitost jak něco změnit, začít dělat určité věci jinak nebo třeba přenastavit fungování nějakého vztahu (pracovního, rodinného či obchodního). 

ČTĚTE TAKÉ ČLÁNEKKdo může v České republice vykonávat práci mediátora

Vždy existuje více různých řešení

Na konfliktech je uklidňující skutečnost, že zpravidla existuje více než jedna možnost, jak je vyřešit a jak k nim přistupovat. Je možné:

ČTĚTE TAKÉ ČLÁNEKNaučte se připravit na vyjednávání. Prozradíme vám, jak na to

Co mají strany konfliktu společné?

Existuje hned několik věcí, které mají strany konfliktu společné. Jednou z nich je přitom to, že si obvykle myslí, že nemají společného vůbec nic. Společnou věcí je však právě jejich konflikt. To znamená, že mají i společnou oblast, v níž se názorově střetly a v níž se potkaly jejich odlišná očekávání, představy a názory. 

Proč se lidé do konfliktů dostávají

Lidé se do konfliktu dostávají, protože se střetnou jejich představy, očekávání a názory. A pokud nejsou naplněny, lidé se brání. Říká se, že nejlepší obranou je útok. A pokud nevyjde, přichází na scénu útěk.

Tyto dvě základní taktiky doplňuje vyjednávání, které někdy bývá opomíjeno. Vyžaduje poměrně velké úsilí a někdy na něj lidem nemusí zůstávat energie. Zmíněný boj nebo útěk se poté jeví jako nejrychlejší způsob řešení konfliktu. Ale je to tak doopravdy?

ČTĚTE TAKÉ ČLÁNEKEmoce významně ovlivňují naše konflikty. Jak přesně?

Co je důležité při jejich řešení

Hybatelem celého konfliktu jsou vždy lidé, kterých se konflikt bezprostředně týká. Konflikt není soutěží o to, kdo bude rychlejší, urputnější, nebo kdo dá více peněz. Naopak by měl vytvářet prostor pro hledání společné řeči a řešení. 

Pro pochopení konfliktu je důležité pochopit možnosti, které s sebou přináší. Jestliže je vztah tvořen prostřednictvím vítězství a porážek, jsou vztahy uzavírány tak, aby byly výhodné jen pro jednu stranu. A dříve nebo později se může stát, že to jednu ze stran přestane bavit. 

Pokud se při řešení konfliktu obrátíte na mediátora, bude sledovat příležitosti pro změnu komunikace. S konfliktem a způsoby komunikace pracuje tak, aby klienti vždy měli možnost tvořit dohody a aby mohli celou situaci vidět z více různých úhlů pohledu. 

› Získejte jako první upozornění na nové články v našem blogu

Chci upozornit

Rady, tipy a informace k řešení konfliktů a vztahů na pracovišti

Všechny články

© Institut pro mediaci a pracovní vztahy s.r.o.
ochrana osobních údajů | cookies | obchodní podmínky

Vytvořil MD webdesign - tvoříme obchodně úspěšné weby