NYNÍ v prodeji nová kniha Praktická mediace » zjistěte více

Každý konflikt může mít správný konec

Ať už vám
nic neunikne
Facebook YouTube

Co je metoda collaborative law a v čem se liší od mediace

Metoda collaborative law je stejně jako mediace způsob řešení konfliktů mimosoudní cestou. Co mají tyto dvě metody společného a v čem se naopak liší? 

Co je metoda collaborative law

Jak jsme již zmínili, metoda collaborative law je způsob řešení konfliktů mimosoudní cestou. Zpočátku se tento princip uplatňoval ve Spojených státech amerických k řešení pracovněprávních a rodinných sporů. Postupem času se ale rozšířil prakticky do celého světa. 

K metodě collaborative law se přistupuje zejména v případech, kdy má jakýkoliv pokus o narovnání následný vliv na přiznání náhrady nákladů soudního řízení pro tu kterou stranu sporu.

ČTĚTE TAKÉ ČLÁNEK: Každý konflikt ovlivňují emoce. Jak přesně?

V čem se collaborative law a mediace shodují

Pravdou zůstává, že metoda collaborative law má mnoho společného právě s mediací. Oba způsoby jsou strukturovaným procesem a rovněž stojí na podobných principech.

Jedná se zejména o princip dobrovolnosti. To znamená, že nikdo nemůže žádnou stranu sporu nutit k tomu, aby svůj spor řešila právě tímto způsobem. Dalším principem je poté důvěrnost, respektive povinnost mlčenlivosti všech zúčastněných. Ta částečně vyplývá ze zákona a částečně pak i ze smlouvy uzavírané před samotným řešením sporu. 

U obou metod také není primárním cílem uzavření dohody. To znamená, že k uzavření dohody vůbec nemusí dojít. Cílem je spíše nalezení takového řešení, které bude schůdné pro obě strany sporu. 

Collaborative law používají především advokáti

K metodě collaborative law přistupují zejména advokáti. Zapojit se dále mohou i další spolupracující osoby, bez nichž by nebylo možné splnit stanovený účel řízení. Může se jednat například o znalce nebo psychology.

Popisovanou metodu lze vzhledem k průběhu připodobnit k mediaci vedené více mediátory. Rozdíl však spočívá v tom, že každá ze stran sporu musí být na tomto jednání přítomna a přivést si s sebou svého právního zástupce. Ten následně funguje jako mediátor pro druhou stranu sporu, tedy pro jinou osobu než tu, kterou zastupuje. 

ČTĚTE TAKÉ ČLÁNEK: Kdy v praxi (ne)používat mediační techniky

Bez smlouvy se neobejdete

Aby mohlo být řešení sporu metodou collaborative law zahájeno, je bezpodmínečně nutné se stranami sporu uzavřít smlouvu o řešení konfliktu touto metodou. Stranami sporu přitom budou jak advokáti, tak i jejich klienti. Nutno zdůraznit, že advokáti mají vůči svým klientům zákonnou povinnost mlčenlivosti. Vůči druhému klientovi (a klienti navzájem) se pak k mlčenlivosti zaváží právě prostřednictvím smlouvy. 

Ve zmíněných smlouvách se můžete setkat s jednou zvláštností, a tou je takzvaná diskvalifikační doložka. Advokáti se totiž zavazují k tomu, že v případě, že bude mezi jejich klienty i po využití metody collaborative law nadále spor v téže věci pokračovat, nebudou tyto klienty zastupovat v případném soudním řízení. 

ČTĚTE TAKÉ ČLÁNEK: Umění mluvit vs. umění komunikovat: jaký je mezi tím rozdíl?

Naučte se řešit konflikty mimosoudní cestou

Naučte se v konfliktech lépe orientovat a zjistěte, jak je řešit mimosoudní cestou. Pomohou vám v tom prakticky zaměřené kurzy mediace

› Získejte jako první upozornění na nové články v našem blogu

Chci upozornit

Rady, tipy a informace k řešení konfliktů a vztahů na pracovišti

Všechny články

© Institut pro mediaci a pracovní vztahy s.r.o.
ochrana osobních údajů | cookies | obchodní podmínky

Vytvořil MD webdesign - tvoříme obchodně úspěšné weby