NYNÍ v prodeji nová kniha Praktická mediace » zjistěte více

Každý konflikt může mít správný konec

Ať už vám
nic neunikne
Facebook YouTube

3 způsoby, jak lze stanovit cenu za mediaci

Jak stanovit cenu za mediaci

Pro řadu klientů je cena rozhodujícím faktorem týkajícím se toho, zda se rozhodnou svůj spor řešit právě prostřednictvím mediace. Jak se pohybuje cena za mediaci? A jakými způsoby můžete jako mediátor cenu stanovit?

Cena nařízeného setkání se zapsaným mediátorem

Cena nařízeného setkání se zapsaným mediátorem je jako jediná stanovena vyhláškou. Toto setkání stranám sporu může v určitých případech nařídit soud. V případě povinnosti je tato cena zastropována, aby si setkání mohli dovolit skutečně všichni bez rozdílu.

Momentálně je cena stanovena na 400 Kč za každou započatou hodinu. Pokud je mediátor plátce DPH, připočítává se k této částce ještě DPH. Částka je odměnou mediátora. To znamená, že pokud se setkání zúčastní dvě osoby, rozdělí si cenu napůl rovným dílem. 

Nařízené setkání se zapsaným mediátorem má podobu informativní schůzky, na níž mediátor stranám konfliktu představuje výhody mediace a motivuje je k tomu, aby se pokusily celou záležitost řešit mimosoudně (dohodou). 

ČTĚTE TAKÉ ČLÁNEK: Zkouška zapsaného mediátora: co, kdo, kde a jak?

 

Jak stanovit cenu za mediaci

Kolik stojí mediace

Cena samotné mediace již není tak jednoznačná a může se napříč republikou značně lišit. Svou roli zde hraje například geografický faktor, kdy ceny v Praze jsou přirozeně vyšší než ve Šluknovském výběžku.

Rozhodující ale může být i to, o jakou oblast mediace se jedná. Některá centra například nabízí rodinnou mediaci zdarma. Naopak s bezplatným provedením obchodní mediace se prakticky nesetkáte. 

Abychom byli konkrétní, v Praze se cena za jednu hodinu mediace pohybuje zhruba v rozmezí 1 000–6 000 Kč. Klienti se o tuto částku většinou dělí rovným dílem, i když je možné se domluvit na jiném poměru. 

ČTĚTE TAKÉ ČLÁNEK: Proč se při mediaci nehledá viník.

Jak stanovit cenu za mediaci

Jako mediátor máte hned tři možnosti, které můžete využít pro stanovení ceny za mediaci. Pojďme si je představit.

Hodinová sazba

Hodinová sazba pro mediátora je pomyslnou klasikou. Klienti díky tomuto způsobu přesně vědí, kolik je bude stát hodinové nebo tříhodinové setkání. Své klienty je vhodné předem informovat, zda si účtujete každou započatou hodinu nebo přesně strávený čas (pro případ, že mediace neskončí v „zarovnaný“ čas).

Procentem z částky

Tento způsob stanovení ceny lze spatřit spíše v obchodní mediaci. Mediátor tedy získává odměnu v podobě procenta z částky, o kterou se klienti dohadují. V některých případech je tento způsob jednodušší, v jiných naopak složitější. 

Cena za případ

Dalším možným způsobem je stanovení pevné ceny za případ. Mediátor si tedy řekne pevnou cenu a již nezáleží na tom, zda se klientům povede se dohodnout již během první schůzky, nebo až během dvacáté.

Zjistěte o mediaci více

Láká vás změna profese a chcete se o mediaci dozvědět více? Nenechte si ujít naše praktické kurzy se srozumitelným výkladem.

› Získejte jako první upozornění na nové články v našem blogu

Chci upozornit

Rady, tipy a informace k řešení konfliktů a vztahů na pracovišti

Všechny články

© Institut pro mediaci a pracovní vztahy s.r.o.
ochrana osobních údajů | cookies | obchodní podmínky

Vytvořil MD webdesign - tvoříme obchodně úspěšné weby