NYNÍ v prodeji nová kniha Praktická mediace » zjistěte více

Každý konflikt může mít správný konec

Ať už vám
nic neunikne
Facebook YouTube

Čeká vás mediace z pozice klienta? Zjistěte, jak se na ni připravit

Mediace symbolizuje určitý způsob vyjednávání, který si klade za cíl dosáhnout nejlepšího možného výsledku pro všechny zúčastněné strany. Čeká vás v nejbližší době mediační jednání a přemýšlíte, jak se na něj připravit? V tomto článku najdete odpovědi. 

Co si mediace klade za cíl

Zákon o mediaci říká, že cílem facilitativní mediace je pomoct stranám dosáhnout smírného řešení jejich konfliktu tím, že mezi sebou uzavřou mediační dohodu. Mediátor přitom nese odpovědnost za to, že od stran konfliktu zjistí jejich skutečné potřeby a to, co je pro ně opravdu důležité. 

Je velmi časté, že strany konfliktu samy neznají motivy svého chování. Jen málokdo se ptá po příčinách, možnostech a důsledcích. V tom lepším případě strany konfliktu alespoň vědí, co nechtějí. 

ČTĚTE TAKÉ ČLÁNEK: Na čem je závislá délka mediace?

Jak se na mediaci úspěšně připravit?

Pokud vás čeká mediace z pozice klienta, doporučujeme se na ni patřičně připravit. Takovou přípravu lze přitom rozdělit do dvou rovin: 

ČTĚTE TAKÉ ČLÁNEK: Podle čeho lze posoudit úspěšnost mediace?

Na co se zaměřit v procesní přípravě?

V rámci takzvané procesní přípravy je potřeba se zaměřit na to, co se vlastně bude dít a co přesně se od vás bude očekávat. Aby byla mediace úspěšná, je nutné, aby byli klienti ochotní na ní hovořit zcela otevřeně a nad otázkami se důsledně zamýšleli. 

Pokud máte obavy hovořit před druhou stranou zcela otevřeně, můžete využít takzvané oddělené jednání v mediaci. V rámci toho budete mluvit pouze s mediátorem.

ČTĚTE TAKÉ ČLÁNEK: Odhalte princip odděleného jednání v mediaci

Na co se zaměřit ve faktické přípravě?

V rámci faktické přípravy je vhodné si předem připravit veškeré možnosti. Pokud je například předmětem sporu péče o dítě, měli by si rodiče kromě jiného zjistit:

Faktická příprava se pochopitelně netýká pouze sporů o péči o dítě. To samé platí i pro konflikty týkající se vypořádání spoluvlastnictví a mnohých dalších.

Pozvěte na mediaci odborníky

Někteří lidé se na mediaci mohou cítit jistěji, pokud se jí účastní i někteří odborníci, se kterými se mohou poradit (například advokát, daňový poradce a další). Pokud je to i váš případ, nebojte se je přizvat.

Zjistěte o mediaci více

Pokud nechcete přípravu podcenit, přečtěte si i další články týkající se mediace.

› Získejte jako první upozornění na nové články v našem blogu

Chci upozornit

Rady, tipy a informace k řešení konfliktů a vztahů na pracovišti

Všechny články

© Institut pro mediaci a pracovní vztahy s.r.o.
ochrana osobních údajů | cookies | obchodní podmínky

Vytvořil MD webdesign - tvoříme obchodně úspěšné weby