NYNÍ v prodeji nová kniha Praktická mediace » zjistěte více

Každý konflikt může mít správný konec

Ať už vám
nic neunikne
Facebook YouTube

V čem se liší zapsaný a akreditovaný mediátor a jak se přihlásit na zkoušku mediátora

Víte, jaký je rozdíl mezi akreditovaným a zapsaným mediátorem? Přečtěte si, co o těchto pojmech říká zákon a zjistěte, jak se jednoduše přihlásit na zkoušku mediátora.

Co říká o mediaci zákon?

Mediace je ukotvena v zákoně č. 202/2012 Sb., o mediaci, který říká, že mediátorem je fyzická osoba, která je zapsaná v seznamu mediátorů. Tento seznam přitom vede Ministerstvo spravedlnosti. 

Zákon o mediaci přitom ukládá mediátorovi, který je v tomto seznamu zapsaný, aby vždy používal označení „zapsaný mediátor“.

Pojem akreditovaný mediátor tedy tento zákon vůbec nezná. 

Kdo je akreditovaný mediátor?

V dnešní době najdete spoustu poskytovatelů mediačních kurzů. Někteří z nich nabízí kurzy akreditované, jiní nikoliv (o tom si poskytovatelé rozhodují sami). 

Jak již bylo řečeno výše, akreditovaný mediátor nemá v zákoně žádnou definici. Pokud chce poskytovatel svůj kurz zakončit zkouškou, rozhoduje si o tom sám, přičemž si stanoví její náročnost i obsah.

Akreditovaný mediátor je tedy na stejné úrovni jako kterýkoliv jiný mediátor, který nesložil zkoušku na Ministerstvu spravedlnosti a není zapsaný v seznamu mediátorů. 

Abyste mohli začít mediovat, není nutně potřeba hledat akreditovaný kurz. 

Zkouška se vykonává pouze na Ministerstvu spravedlnosti

Uchazeč může zkoušku mediátora vykonat pouze na Ministerstvu spravedlnosti (jen advokáti skládají zkoušku u České advokátní komory). 

Složit ji může každý, kdo získal vysokoškolské vzdělání v magisterském nebo navazujícím magisterském studijním programu v České republice. Zákon však myslí i na ty osoby, které vysokoškolské vzdělání získaly v zahraničí. 

Zkouška má dvě části

Zkouška se skládá z:

Abyste zkoušku úspěšně zvládli, lze rozhodně doporučit absolvovat nějaký výcvik, který vás na ni připraví.

Po absolvování takového kurzu je vhodné mediaci určitou dobu provádět jako nezapsaný mediátor (na živnostenské oprávnění), abyste získali potřebnou jistotu. A až poté se přihlásit na státní zkoušku a po jejím úspěšném složení se stát zapsaným mediátorem. 

Jak se na zkoušku přihlásit?

Samotné přihlášení na zkoušku mediátora je jednoduché a zvládnete jej během pár minut. 

  1. Otevřete si web www.justice.cz.
  2. Objeví se vám stránka s horní modrou lištou, na které kliknete na možnost Justiční profese.
  3. A poté na možnost Mediátoři.
  4. Nyní se již dostanete na stránku, kde uvidíte vše, co ke zkoušce potřebujete. Nejdůležitější je přitom Informace pro uchazeče o vykonání zkoušky mediátora a zkoušky z rodinné mediace
  5. Najdete zde formulář žádosti o vykonání zkoušky, otázky a okruhy ke zkoušce mediátora a zkoušce z rodinné mediace. Zároveň se zde nachází i obecné informace pro uchazeče.
  6. Ve spodní části stránky zároveň najdete informace o průběhu písemné a ústní zkoušky

Přihlaste se na přípravný kurz

Zúčastněte se kurzu Mediace a naučte se během 9 dnů vše potřebné pro vykonávání profese mediátora. Tento kurz vás zároveň připraví na úspěšné složení mediačních zkoušek. 

› Získejte jako první upozornění na nové články v našem blogu

Chci upozornit

Rady, tipy a informace k řešení konfliktů a vztahů na pracovišti

Všechny články

© Institut pro mediaci a pracovní vztahy s.r.o.
ochrana osobních údajů | cookies | obchodní podmínky

Vytvořil MD webdesign - tvoříme obchodně úspěšné weby