NYNÍ v prodeji nová kniha Praktická mediace » zjistěte více

Každý konflikt může mít správný konec

Ať už vám
nic neunikne
Facebook YouTube

V čem tkví hlavní přednosti mediačního jednání

Mediace se oproti soudnímu jednání pyšní řadou výhod. Zajímá vás, jaké to jsou? 

Mediace nehledá viníka současného stavu

Mediace se neotáčí do minulosti. V rámci konfliktu se nesnaží najít viníka, který za současný stav může. Ale spíše hledá možnosti, jak ze současného stavu udělat řešení, které bude uspokojivé pro všechny, kterých se situace týká.

Aby mohl mediátor najít řešení, které bude v budoucnosti co nejstabilnější, musí zjistit:

Mediace řeší veškeré spory mimosoudní cestou. Její podstata spočívá v tom, že se zapojí všechny strany, kterých se konflikt týká. 

Mediace hledá nejlepší možné řešení pro všechny

Při mediačním jednání se snaží mediátor společně se stranami konfliktu najít takové řešení dané situace, které bude plně v pravomocích sporných stran.

Klienti musí sami zvážit, zda je pro ně dané řešení vhodné. Nebo zda raději zvolit nějaké jiné. Zároveň platí, že by klienti z mediace měli vždy odcházet spokojení. Protože našli takový způsob řešení jejich konfliktu, jaký vidí v současné chvíli jako ten nejlepší možný.

TIP: Mediaci lze využít jak v pracovních, tak i obchodních a osobních sporech. 

Mediace vás nevyjde draho

Cena mediačního jednání je v pravomocích každého mediátora. Nese ovšem povinnost s její výší seznámit účastníky jednání ještě před samotným zahájením mediace

Mediace vám pomůže lépe si ujasnit své priority v konfliktu. A to od těch zásadních až po ty, kterých se můžete vzdát. 

Mediace se netáhne tak dlouho jako soud

Aniž bychom přeháněli, můžeme tvrdit, že soudní jednání může bez problémů trvat i dlouhé roky. Jednotlivá jednání totiž bývají nařizována po několika měsících. Strany se všemožně omlouvají a odvolávají a výsledek je v nedohlednu.

Oproti tomu mediační jednání obvykle trvá 3 hodiny. A může skončit i dřív, případně je možné schůzky podle potřeb klientů opakovat. Reálně lze výsledek spatřit už během 1 až 3 měsíců, pokud se klienti s mediátorem setkávají pravidelně v týdenním či 14denním intervalu.

Úkolem mediátora je umožnit stranám přestat spolu soupeřit a zaměřit se na řešení celé situace. 

Mediace má vždy nějaký dopad

Na mediaci se o sporné věci vždy mluví detailně z různých úhlů pohledu. Díky tomu se vždy alespoň něco pohne. I když ke vzájemné dohodě klienti nedojdou, mohou si alespoň lépe uvědomit, co skutečně potřebují. Pouze plně informovaný člověk může činit skutečně kompetentní rozhodnutí. 

Na toto všechno však u soudu není prostor. Soud potřebuje získat důkazy, které následně vyhodnocuje. Mediátor může s klienty o všem hovořit lidsky. 

Staňte se mediátorem i vy

Láká vás profese mediátora? Na kurzu Mediace se naučíte vše potřebné pro její vykonávání během pouhých 9 dnů. Kurz vás navíc připraví i na mediační zkoušky. 

› Získejte jako první upozornění na nové články v našem blogu

Chci upozornit

Rady, tipy a informace k řešení konfliktů a vztahů na pracovišti

Všechny články

© Institut pro mediaci a pracovní vztahy s.r.o.
ochrana osobních údajů | cookies | obchodní podmínky

Vytvořil MD webdesign - tvoříme obchodně úspěšné weby