NYNÍ v prodeji nová kniha Praktická mediace » zjistěte více

Každý konflikt může mít správný konec

Ať už vám
nic neunikne
Facebook YouTube

Kdo a za jakých podmínek může žádat o mediaci

Mediace symbolizuje skvělý prostředek k řešení sporů v osobním i pracovním životě. Přečtěte si, kdo přesně může o mediaci žádat a jaké případné podmínky je potřeba splnit.

Mediaci může podstoupit kdokoliv

O mediaci může žádat každý, kdo vnímá, že má s někým spor, který potřebuje vyřešit. Nezáleží přitom na tom, zda se jedná o ženu či muže nebo podřízeného či nadřízeného. Na tomto faktoru vůbec nesejde.

ČTĚTE TAKÉ ČLÁNEKKdy přistoupit ke kompromisu a kdy naopak nikoliv

Chci mediaci: jak o ni požádat?

V praxi mohou v takovém případě nastat čtyři různé situace. Pojďme si je blíže popsat.

Strany sporu se na mediaci dohodnou

Toto je pravděpodobně ta nejjednodušší cesta. Znamená to, že mediátora kontaktuje klient s tím, že se s druhou stranou dohodli na mediaci. V takovém případě následně mediátor pošle oběma klientům základní informace o mediaci (zejména o její délce, ceně a hlavních zásadách). 

O mediaci rozhodne jen jedna strana sporu

Mediátora může kontaktovat jen jedna strana sporu s tím, že s druhou stranou na mediaci dohodnutí nejsou. V takovém případě může druhou stranu následně kontaktovat klient sám, nebo ve facilitativní mediaci tak může učinit mediátor.

V každém případě by druhá strana měla obdržet informace o tom, co vlastně mediace je a v čem by jim mohla pomoct. Pokud druhá strana o mediaci zájem nemá, mediace se pochopitelně neuskuteční. 

ČTĚTE TAKÉ ČLÁNEKKdo může v České republice vykonávat práci mediátora

O mediaci požádá třetí strana

V praxi se lze setkat i se situací, kdy o mediaci žádá někdo pro někoho druhého. Typicky se může jednat o zaměstnavatele, který chce zařídit mediaci pro své zaměstnance

I v tomto případě je však třeba pamatovat na to, že základní zásadou mediace je dobrovolnost. Proto se uskuteční pouze tehdy, pokud s ní budou obě strany souhlasit. 

Mediaci jedna strana chce, druhá nikoliv

Poslední možností je situace, kdy mediaci chce pouze jedna strana. V takovém případě může zkusit mediátor druhou stranu kontaktovat a vysvětlit jí, co přesně by pro ni mediace znamenala. 

ČTĚTE TAKÉ ČLÁNEKNaučte se připravit na vyjednávání. Prozradíme vám, jak na to

A jak tedy o mediaci požádat?

Ze všeho nejdříve byste si měli najít vhodného mediátora, tedy takového, který vám po lidské i profesní stránce „sedne“. Pro hledání můžete využít internet, zapsaného mediátora přitom najdete i na webu Ministerstva spravedlnosti

Ke kontaktování můžete využít e-mail nebo telefon. Neexistuje žádné jednotné pravidlo, které by způsob komunikace stanovovalo. Spousta mediátorů navíc nabízí i krátkou nezávaznou schůzku, na níž budete moct mediátora alespoň částečně poznat a případně se jej zeptat na to, co vás ohledně mediace zajímá. 

Vyberte si z našich mediačních kurzů

Pronikněte do tajů mediace a naučte se v praxi používat jednotlivé mediační techniky. Vyberte si jeden z mediačních kurzů. 

› Získejte jako první upozornění na nové články v našem blogu

Chci upozornit

Rady, tipy a informace k řešení konfliktů a vztahů na pracovišti

Všechny články

© Institut pro mediaci a pracovní vztahy s.r.o.
ochrana osobních údajů | cookies | obchodní podmínky

Vytvořil MD webdesign - tvoříme obchodně úspěšné weby