NYNÍ v prodeji nová kniha Praktická mediace » zjistěte více

Každý konflikt může mít správný konec

Ať už vám
nic neunikne
Facebook YouTube

Jak dlouho trvá mediace?

Spousta lidí na mediaci přichází s tím, že vlastně neví, co od ní čekat. A nedokáží si představit ani to, kolik času vlastně jednotlivá jednání zaberou a jak dlouho se bude mediace táhnout. Pojďme se na to podívat podrobněji. 

Nečekejte řešení z minuty na minutu

Někteří klienti přichází na mediaci s tím, že si představují, že se jejich konflikt vyřeší z minuty na minutu. Pravdou ovšem zůstává, že najít řešení mnohdy určitý čas zabere. Déle zpravidla trvají ty spory, ve kterých jsou hodně zakomponované vztahy (například rozvody, péče o děti, spory v rodině nebo mezi blízkými lidmi). Naopak obchodní (a často i pracovní) spory se dají řešit na jedné schůzce.

V průběhu mediace se věnuje velké množství času komunikaci, vysvětlování a vyjadřování vlastních myšlenek a pocitů. Proto je třeba počítat s tím, že konflikt nejde vyřešit mávnutím kouzelného proutku. 

Většina sporů vzniká z toho důvodu, že mezi lidmi vázne komunikace. A z toho důvodu mohou jednotlivé konflikty nabývat obrovských rozměrů. 

ČTĚTE TAKÉ ČLÁNEKUzavření dohody u mediátora vs. uzavření dohody u advokáta

Průběh mediace závisí na klientech

To, jak bude mediace probíhat a kolik mediačních schůzek bude třeba absolvovat, vždy závisí na klientech. Mediace totiž spočívá v tom, že klienti společně s mediátorem hledají, nacházejí i odmítají budoucí uspořádání, v němž se budou cítit co nejlépe. 

Aby se do tohoto stavu mohli dopracovat, je důležité, aby byli schopni spolu otevřeně komunikovat a vyjadřovat to, co je trápí. Zároveň by strany sporu měly být schopné vyjádřit nejen své pocity, ale i pocity toho druhého. 

ČTĚTE TAKÉ ČLÁNEKZastoupení na mediaci na základě plné moci: je to možné?

Jedno mediační jednání zpravidla nestačí

Z mediační praxe lze usoudit, že absolvování jednoho mediačního jednání zpravidla požadované výsledky nepřinese. A pro dosažení úspěchu je tedy nutné absolvovat mediačních jednání hned několik. Díky tomu si strany sporu budou moct opravdu vyslechnout myšlenky a přání druhé strany a získají dostatek času k tomu, aby je mohly vstřebat. Při každém řešení sporu je důležité, aby z klientů odpadly emoce a byli schopni celou věc řešit racionálně.

ČTĚTE TAKÉ ČLÁNEKNa mediaci lze pohlížet ze 3 úhlů pohledu. Jaké to jsou?

Každý případ je individuální

Z výše uvedeného tedy vyplývá, že neexistuje žádné univerzální pravidlo týkající se toho, jak dlouho by měla mediace trvat. Průběh totiž vždy závisí na přístupu jednotlivých stran konfliktu. Pokud spolu klienti dokáží otevřeně komunikovat a spolupracovat, bude zpravidla stačit absolvovat menší množství mediačních schůzek.

Přihlaste se na kurz mediace 

Chcete se o mediaci dozvědět více? Vyberte si z nabídky kurzů se srozumitelným výkladem a naučte se prakticky používat jednotlivé mediační techniky. 

› Získejte jako první upozornění na nové články v našem blogu

Chci upozornit

Rady, tipy a informace k řešení konfliktů a vztahů na pracovišti

Všechny články

© Institut pro mediaci a pracovní vztahy s.r.o.
ochrana osobních údajů | cookies | obchodní podmínky

Vytvořil MD webdesign - tvoříme obchodně úspěšné weby